Zola Westerhof schreef en dirigeert een toneelstuk over de Tweede Wereldoorlog

EELDE-PATERSWOLDE - Op 11 en 12 april wordt er in het Familiehotel in Paterswolde een bijzondere voorstelling op de planken gezet. ‘Oorlog en vrede’ draait om vijf vriendinnen die bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog voor moeilijke keuzes komen te staan. De muzikale voorstelling wordt uitgevoerd door musicalgroep Kick en is geschreven en gedirigeerd door Zola Westerhof. Zij vertelt graag meer over het stuk.
“Als de oorlog uitbreekt worden de drie meiden gedwongen om keuzes te maken, daardoor veranderen hun vriendschappen”, legt de schrijver uit. Dankzij de lentezon is het aangenaam warm in de achtertuin van haar ouders huis in Eelde. Zelf woont ze in Arnhem, omwille van het stuk is ze momenteel veel in Eelde-Paterswolde te vinden. Voor het schrijven heeft Westerhof een boel research gedaan. “Ik heb zelfs mannen geïnterviewd die hier in de buurt als jonge jongens de oorlog hebben meegemaakt.”
In een boek staan anekdotes beschreven uit de omgeving, ze koos er vijf en verwerkte die tot het theaterstuk. “Toen ik begon met schrijven realiseerde ik me dat het makkelijk is om in ‘goed’ versus ‘fout’ te denken, maar de realiteit is veel minder zwart en wit. Met de polarisatie die we in de huidige samenleving zien vond ik het interessant om dat te verkennen. Hoe ga je om met mensen die heel anders denken dan jij? Verstoot je ze, ga je ermee in gesprek of negeer je het?”
De vijf spelers die straks op het podium staan hebben de nodige input op het script gehad. “Ik heb ze de situaties voorgelegd die hun personages doormaken en gevraagd hoe ze er zelf tegenaan kijken. Hun reacties komen terug in de karakters,” legt de regisseur af. Op deze manier inbreng van de spelers verzamelen zorgt er wel voor dat er weinig tijd overblijft om het definitieve script uit het hoofd te leren. “Op 1 februari was het script helemaal af, ze hebben dus maar een paar weken om het te leren. Ik vraag veel van mijn spelers, maar ze doen het allemaal hartstikke goed”, zegt Westerhof lachend.
Het stuk bestaat uit toneelspel, afgewisseld met muziek. Zo is er een nummer waarin een van de meiden treurt om het vertrek van haar broers, die door de Duitsers worden meegenomen en aan het werk gezet. Westerhof componeerde deze zelf, evenals een tweede nummer. Ze speelt op verschillende manieren met muziek in het theaterstuk, legt Zola uit. “We beginnen met moderne muziek, vervolgens werkt het steeds verder terug. Aan het eind zit muziek uit de jaren 40, zoals ‘We’ll meet again’ van Vera Lynn.”
Westerhof studeerde muziektheater in Arnhem. Als kind was ze al dol op zowel muziek als toneelspelen. “Op mijn zesde begon ik met pianoles, later ging ik bij Kick om ook theater te spelen.” Met een lach denkt ze terug aan haar eerste optreden. “Dat was Narnia, ik wist gelijk: dit is voor mij. Helemaal toen een vrouw na afloop tegen me zei dat ik hier echt iets mee moest doen.” Ze maakte eerder ook al een voorstelling over de Tweede Wereldoorlog, ‘Meisje van de linnenkamer’. Ze hoopt ook in de toekomst voorstellingen voor Kick te mogen maken, daarnaast heeft ze een volgend project ook al op het oog, een voorstelling voor scholieren over ‘woede’.
Eerst wachten de optredens op 11 en 12 april van ‘Oorlog in Vrede’. Het stuk wordt opgevoerd voor het Terra College en de groepen 8 van alle basisscholen in Eelde. Er zijn ook reguliere voorstellingen voor iedereen vanaf 10 jaar. De kaartverkoop is inmiddels van start gegaan en kaarten zijn zowel online via de officiële website oorloginvrede.nl als bij de Readshop in Eelde te verkrijgen.



