Niek-Jan: ‘Het is maar goed dat het niet altijd 2018 blijft’

ZUIDLAREN - Juni 2024 zal wederom de Alpe d’Huez beklommen worden door veel teams uit Nederland. Wie daar ook aan meedoet is team ZuidlarenKlimtAlpe d’HuZuidlaren. Een groep van zeker circa 30 gedreven mensen die ieder voor zich een bijzonder verhaal heeft om mee te doen en mee klimt naar de top. Streefbedrag: 84.000 euro, en de groep zit al ruim over de helft.
En dat geldt ook voor Niek-Jan Berends (41) uit Zuidlaren. Hij zit in de organisatie van het team en zijn reden om mee te doen is al snel duidelijk. ‘Mijn vrouw, Marije, is in 2018 overleden aan de gevolgen van een hersentumor. Ze is maar 35 -jaar oud geworden. Het heeft anderhalf jaar geduurd tussen de ontdekking en haar overlijden. In die tijd is er veel gebeurd en veel veranderd.’ Niek-Jan en Marije hebben een gelukkig leven samen gehad, hebben drie kinderen op de wereld gezet en kochten samen een huis. Maar dat de ziekte hun leven op de kop zette bleek in 2016. ‘Marije werd snel moe, had regelmatig last van hoofdpijn en vergat soms de simpelste woordjes. Iets wat absoluut niet bij Marije paste. We zijn regelmatig naar de dokter geweest en toen bleek ze inderdaad, naar wat later bleek, ongeneeslijk ziek te zijn,’ zegt Niek-Jan. Marije had een tumor in het hoofd en ondanks verschillende behandelingen in het ziekenhuis als bestralingen en chemo’s ging ze snel achteruit. Het eerste jaar tijdens de tumor bleek voor Marije nog wel haar beste jaar te zijn, zegt Niek-Jan. ‘ We hebben in die tijd nog veel leuke en mooie dingen beleefd. Om zo optimaal mogelijk door te kunnen gaan, kreeg ze medicijnen om de druk in het hoofd te doen afnemen. Een operatie was gezien de plek van de tumor onmogelijk. De neurochirurg heeft destijds gezegd dat het te vergelijken is met een tennisbal. De bal kun je weghalen, maar de tennisbal heeft veel kleine haartjes die dan achter zullen blijven. De oplossing voor Marije lag bij een pil, die er helaas niet was.’ En die uitspraak is Niek-Jan altijd bijgebleven. Op dat vlak is er dus geld nodig om het onderzoek mogelijk te maken.
Begin 2023 heeft Niek-Jan besloten om zijn ideeën waar hij al langer mee liep op tafel te gooien. Hij moest wat doen om geld op te halen voor het KWF. Een team van 30 dames en heren groeide en er werden veel acties bedacht en uitgevoerd in de omgeving. Met als doel: 840.000 euro ophalen. ‘En wat hebben we al veel acties georganiseerd en er staan nog veel leuke dingen op de planning,’ zegt Coby Bakker (68) lid van de groep. Haar vader had leukemie en is in 1988 overleden. ‘We hebben een benefietdiner georganiseerd, een wijnproeverij, we hebben auto’s gewassen, een bierproeverij en zullen dit jaar nog een oliebollenverkoop houden en een top 2000 feest gehouden.’ Maar het klapstuk waar Niek-Jan en Coby over praten is toch wel de kalenderactie. Het is de beste actie tot nu toe die heel Zuidlaren trekt, zegt Coby. ‘Er zijn 300 dagen verkocht. Iedere koper mag mocht een datum kiezen en op die datum mag hij of zij zelf iets invullen. Dat mag mocht alles zijn, van reclame tot een per soonlijke tekst.’ De kalender zal is eind vorig jaar dit jaar nog gratis verspreid worden langs alle deuren in Zuidlaren. Bij iedere deur wordt werd aangebeld, de kalender overhandigd en de vraag gesteld of mensen open staan stonden voor een donatie. Niek-Jan heeft een eigen klusbedrijf en kreeg na het afronden van een klus in Zuidlaren nog eens 50 euro extra mee als donatie van de klant. Met een netto opbrengst van €42.500,- is deze actie een groot succes geworden.
Naast het streefbedrag hoopt Niek-Jan minimaal zes keer de klim te maken op de fiets. ‘Toen Marije nog in leven was, heb had ik nog nooit op een racefiets gezeten. Bij mijn huidige vrouw (Floor) is dat er ingeslopen. Ons favoriete vakantieland is namelijk Frankrijk en dan gaan ook altijd de fietsen mee. Maar onda nks dat is het wel noodzaak om goed te trainen en daar begin ik in januari mee.’ Ook Coby is al ontzettend hard aan het trainen en stapt twee keer in de week op een spinningfiets. ‘Menig lid is al druk aan het fietsen om zich voor te bereiden op de klim,’ zegt Niek-Jan. De drie kinderen van Niek-Jan en Marije doen ook mee aan de klim van de Alpe d’Huez. Bas (15) zal zijn klim op de fiets gaan maken. Floor (13) en Gijs (11) gaan met de benenwagen naar boven. De jongste deelnemers van de groep zijn Noah en Nora uit Zuidlaren. Ze zijn allebei nog maar 9 jaar oud maar gaan de uitdaging graag aan.
Uiteraard gaat deze actie iedereen aan en haalt ZuidlarenKlimt geld op voor iedereen die het is overkomen, er midden in zit of gaat overkomen. ‘We doen het niet voor Marije, maar dat is wel mijn boegbeeld. Het is mijn eerbetoon aan haar, ze heeft haar ziekte heel dapper gedragen. Haar lach was heel kenmerkend. We rijden en zamelen voor iedereen geld in die er op wat voor manier dan ook mee te maken heeft. En uiteraard ook voor onze kinderen.’ Om het geld op te halen hebben alle leden van ZuidlarenKlimt een eigen gebied om in actie te komen. Dat is binnen Zuidlaren en met hun eigen netwerk buiten het dorp. Je hebt het dorp en de omgeving nodig om het geld bij elkaar te verzamelen.’ In de week voor kerst zullen de kalenders bezorgd worden in Zuidlaren en zal er gecollecteerd worden voor het goede doel. 30 december houdt de groep een oliebollenactie. In de loop van komend dit jaar volgen er nog meer acties. Waaronder zal er nog een bierproeverij, een Gooische vrouwen bingo, gehouden worden en er zal, een kerkdienst georganiseerd worden in de Laarkerk. en twee benefietconcerten. Meer informatie over Team Alpe d’HuZuidlaren, hun acties en mogelijkheid tot sponsoring is te vinden op www.zuidlarenklimt.nl.
Rectificatie: per abuis heeft vier mei op de kalender een verkeerde invulling gekregen. De betreffende ondernemer heeft daar geen invloed op gehad.





