Donderen vier 750-jarig bestaan, 13 jaar na de 600e verjaardag

DONDEREN - Burgemeester Marcel Thijsen trapte vrijdag 15 mei het feest ter ere van het 750-jarig bestaan van Donderen af. Met een speech over de ontstaansgeschiedenis van het dorp gaf hij het startschot aan drie dagen vol met feestelijke activiteiten. Na zijn openingswoorden mocht de burgemeester, samen met de dorpskinderen, ouderwets speelgoed uitproberen.
Na een rondje lopen met een hoepel zei Thijsen dat hij wel begreep dat spelcomputers zijn uitgevonden. De kinderen konden gelukkig beter uit de voeten met de stepjes en karren, die waren uitgeleend door het Speelgoedmuseum van Roden. In zijn toespraak benadrukte de burgemeester de bijzondere geschiedenis van Donderen. "Ik durf de stelling aan te nemen dat hier al veel langer dan 750 jaar mensen wonen. Zo'n 4.000 jaar geleden woonden hier al mensen van de trechterbekercultuur. Toen ze in Amsterdam nog in berenvellen liepen werd hier al landbouw bedreven." Hij waagde zich tot slot ook aan een voorspelling. "Er leefden hier 4.000 jaar geleden al mensen, ik denk dat er over 4.000 jaar nog steeds mensen hier leven. Want waar woon je mooier dan in Donderen?"
Op vrijdag waren er meer activiteiten voor de jeugd, zoals een escaperoom en een Hitster XXL-spel. 's Avonds was er een pubquiz voor alle dorpsgenoten, over verschillende thema's. Daar deden 21 teams aan mee, na de quiz werd er nog lang doorgefeest in Café Hoving. Het café vormt de spil in de meeste activiteiten die tijdens het weekend plaatsvonden.
Dat het dorp nu het 750-jarig bestaan viert is opmerkelijk. Dertien jaar geleden werd namelijk al de 600e verjaardag van Donderen gevierd. Uit een oud document in het Drents Archief blijkt dat het dorp al in 1276 ontstaan is en niet in 1413. In zijn openingsspeech haalde Thijsen dit gelukkige toeval aan. "In dertien jaar tijd is het dorp 150 jaar ouder geworden. Ik denk dat we over een paar jaar het 100-jarig bestaan van het dorp kunnen vieren. Dan ligt er opnieuw subsidie van de gemeente klaar."
Op zaterdag was er opnieuw van alles te doen in het dorp. Hoogtepunt was een historische wandeling, gemaakt door de werkgroep Oud Donderen. Op belangrijke, historische locaties waren informatiebordjes geplaatst. Reint Imminga, betrokken bij de organisatie van het feestweekend, zegt dat de wandeling goed in de smaak viel. "Allemaal mensen die vroeger in het dorp hebben gewoond kwamen erop af. De bordjes zorgden voor heel veel herkenning. Mensen waren echt onder de indruk."
Zondag werd afgesloten met een gezamenlijke lunch, waar zo'n 100 mensen op afkwamen. Het weekend werd met feestelijke muziek afgesloten. De organisatie kijkt terug op een geweldig weekend, vertelt Imminga. "Het was zeer geslaagd. Je doet het met elkaar, voor elkaar. We hebben allemaal leuke reacties uit het dorp gehad, daar doe je het uiteindelijk voor." Het dorp kan nu even op adem komen, in het eerste weekend van juli vindt alweer het jaarlijkse zomerfeest plaats. Dan staat het dorp opnieuw op zijn kop.