VAKO laat unieke kans op mooi seizoenslot glippen

VRIES – Het was een unieke kans om de kroon te zetten op een mooi seizoen van VAKO. De kersverse vierdeklasser kon zich met een zege op Borger zo goed als zeker van een plek in de nacompetitie richting de derde klasse verzekeren, maar daarin verzuimden de Vriezenaren lelijk. De ploeg van trainer Max Hulsinga ging op eigen terrein even hard als verdiend met 4-2 de bietenbrug op. Daarmee is de nacompetitie nog immer mogelijk maar wordt het een hels karwei. Winst in de directe confrontatie met Onstwedder Boys is dan zaterdag pure noodzaak.
‘Doodzonde’. Zo was alom de teneur afgelopen zaterdagmiddag op het fraaie sportpark De Fielliettaz Goethart na de 4-2 nederlaag tegen laagvlieger Borger. Het was ook jammerlijk inderdaad hoe VAKO het heeft laten lopen en zichzelf in een lastig parket heeft gebracht. In voetbal is alles mogelijk maar een zege van de wisselvallig presterende Vriezenaren op Onstwedder Boys – de ploeg in vorm en op volle koers richting de derde periodetitel – ligt allesbehalve in de lijn der verwachting. Winst zal VAKO een vervangende periode opleveren.
Het is nog niet zo lang geleden dat VAKO vol in de titelstrijd in 4F meedeed, maar na twee nederlagen en een puntje tegen SJS later ziet de wereld er heel anders uit voor rood-geel. De kans is levensgroot dat VAKO die ene van de vijf (FC Assen, Bargeres, SVBO, Onstwedder Boys en VAKO) wordt die met lege handen achterblijft in deze competitie.
“Uiteindelijk is het ook zoals het is. Een hele zure nederlaag”, aldus VAKO-trainer Max Hulsinga na afloop. “Zij vliegen het goed aan, daar hebben wij grote moeite mee om er door te komen. Rust 1-1 is eigenlijk nog niet zoveel aan de hand, maar gekeken naar de kwaliteiten van mijn eigen ploeg vandaag, mogen we de hand in eigen boezem steken. Misschien is er een last weggevallen, want nacompetitie wordt heel lastig nu. Ik wil wel gewoon goed afsluiten volgende week tegen Onstwedde.”
VAKO mocht ook geen aanspraak maken op punten tegen Borger, dat stond als een huis en zelfs na de rappe 1-0 (goal van Nanne Jan Koopman) bleef geloven in een goed resultaat op het bijveld in Vries (het hoofdveld van VAKO krijgt momenteel een zware onderhoudsbeurt en zal enkele maanden niet te gebruiken zijn).
VAKO verzuimde de vroege voorsprong te benutten en schoot zichzelf even later in de voet. Rob Liewes leed slordig balverlies op het middenveld. Borger schakelde razendsnel met de diepe bal richting spits Gijs Roda. VAKO-doelman Jasper Dieden vloog zijn goal uit, ver buiten eigen strafschopgebied en lanceerde daarna Roda. Scheidsrechter Mekkering trok geel voor Dieden, tot ongenoegen van Borger dat liever een andere kleur zag, maar de positie (ver aan de buitenkant) en de nabije aanwezigheid nog van de VAKO-verdedigers Thomas Meijering en Jelle Wichers maakten Mekkerings beslissing meer dan billijk.
Wat resteerde was de vrije trap van Borger, een paar meter van de hoek van Diedens zestienmetergebied. De inzet van Wouter Oving was allesbehalve hard en zeker houdbaar, ook al zal het stuitje niet meegeholpen hebben. Dieden keerde het leder maar half en gaf daarmee de klaar staande Tim Speelman de kans op een niet te missen kans: 1-1, tevens de ruststand.
Het ging na de pauze helemaal fout voor VAKO. Borger zette meteen de toon en kwam al snel 1-op-1 met Dieden die nu wel keurig pareerde. Enkele tellen later lag het wederom open achterin bij VAKO en nu was het Dave Remmelink die koers zette richting de VAKO goal, met Nanne Jan Koopman en Julius Zijlstra in de achtervolging. De laatstgenoemde duwde Remmelink vervolgens omver zo oordeelde arbiter Mekkering. Geel voor Zijlstra en een strafschop voor Borger. Daar wist Gijs Roda wel raad mee: 1-2 en alle hens aan dek voor VAKO dat binnen luttele minuten een plek in de nacompetitie meer en meer zag wegdrijven.
De middag werd nog dramatischer voor VAKO toen bij een hoekschop VAKO-speler Luuk Drenth oliedom reageerde op het irritante gehang en geduw van Oving van Borger. De corrigerende tik van Drenth richting Oving werd door Mekkering met rood ‘beloond’. VAKO met tien man verder en op achterstand. Het leek gedaan in Vries, helemaal toen Borger op 3-1 kwam via een hoekschop (goal van Len Bijker). Het was echter Karsten Koopman die met de 2-3 nog weer wat vuur in het spel gooide maar met de 2-4 van Bob Westerdijk in de slotfase ging het duel definitief op slot in het voordeel van de gasten.
VAKO heeft het daarmee echter nog immer in eigen hand en met een zege aanstaande zaterdag in Onstwedde op de lokale Boys is dus voldoende voor een periodetitel. Veel hoop daarop was nog niet te bespeuren in Vries met een wedstrijd op komst met daarin een ploeg in mineur tegen één die vol in de winning-mood zit. De kans is levensgroot aanwezig dat de ploeg uit Vries inderdaad de schlemiel van 4F wordt van de vijf kanshebbers in deze klasse. Zaterdagmiddag D-Day in het Groningse.
Op de foto het cruciale moment waarin Luuk Drenth van VAKO (11) de rode kaart krijgt van scheidsrechter Mekkering (niet zichtbaar).
VAKO – Borger
Scoreverloop: 24. Nanne Jan Koopman 1-0, 42. Speelman 1-1, 50. Roda 1-2 (strafschop), 80. Bijker 1-3, 87. Karsten Koopman 2-3, 90. Westerdijk 2-4.
Rood: Drenth (VAKO).
Geel: Dieden, Zijlstra, Karsten Koopman, Meijering (allen VAKO).
Scheidsrechter: F. Mekkering.
Toeschouwers: 185.
VAKO: Dieden; Wichers (Manzeza), Hoogakker, Drenth, Meijering, Van der Bij; Huizinga (Baalmans), Liewes, Zijlstra, Nanne Jan Koopman, Karsten Koopman.
Borger: Haandrikman; Kaspers, Brink, Bijker, Oving; Speelman, Klein (De Valk), Venema, Roda (Hiddink); Oving (Westerdijk), Remmelink.