VAR gedraagt zich inmiddels als hypochondrische opsporingsambtenaar

De voetbalwereld is compleet doorgedraaid. Waren er al de keepers die op hun eigen achterlijn gaan opbouwen met mensen die niet voor niets verdediger zijn geworden, de warming-up is tegenwoordig net een wiskundeles. Grote voetballers hadden altijd hun eigen voorbereiding en deden stelselmatig niet mee aan de groepsvoorbereiding. Die durfden de verantwoording te nemen voor hun eigen behoeftes en luisterden naar hun lichaam. Niet alleen in het profvoetbal worden dit soort dingen gedaan, we zien het bij amateurs, maar jawel ook bij onze allerkleinsten. En dan is er de door de KNVB afgesproken time-out voor diezelfde kleintjes halverwege de wedstrijd. Prestaties tellen niet, alleen het plezier, is de opvatting van de KNVB, maar toch moeten de dreumesen halverwege een wedstrijdje van 25 minuten van hun trainer horen wat er allemaal beter moet. En zo zijn er nog wel meer onbegrijpelijke dingen op te noemen.
De buitenspelregel waar de VAR geen mogelijkheid onbenut laat zich daar mee te bemoeien, spant misschien wel de kroon van de totale gekte die op het leukste spelletje van ons land is neergedaald. Een prachtige aanval kan worden afgefloten als iemand met zijn neus buitenspel staat. Een schitterende goal kan worden geannuleerd als iemand zijn teennagel die ochtend niet heeft geknipt en over de heiligverklaarde VAR-lijntjes komt. Het was ook weer het geval bij FC Groningen. Een mooie aanval die net niet tot een doelpunt leidde, werd achteraf afgefloten omdat Schreuders zijn haren over de lijntjes wapperden. De KNVB zou er goed aan doen het spelletje weer terug te brengen naar de mensen in plaats van naar de computer. Ooit is de VAR bedacht omdat Maradona met zijn hand Argentinië een ronde verder bracht op het WK 86. En omdat Henry de Fransen met zijn hand de bal in de slotseconden in het doel joeg en zo de Fransen verzekerde van het WK. Het hele stadion, de hele wereld zag wat er gebeurde behalve drie mannen in het zwart. Dát soort grote missers betekenen een enorme dreun voor het rechtsvaardigheidsgevoel.
Zulke dingen mogen eigenlijk niet gebeuren. Daar moest iets op bedacht worden. Wel, daar is iets op bedacht. Scoort Postema een doelpunt met zijn hand en zien de 5 mensen rondom het veld het niet, dan zou de VAR moeten ingrijpen. En de VAR zou ook moeten ingrijpen als Postema zich laat vallen en onterecht een strafschop krijgt. Of als een speler zich buiten het gezichtsveld van alle scheidsrechters, grensrechters, vierde en vijfde mannen zich ongezien als Nico Verhoeven gedraagt. Dan wordt het gevoel van onrecht weer hersteld en doet recht aan de situatie. Als je aan het eind van iedere dag naar je huisarts gaat om je lijf te laten controleren heeft dat niets met gezondheid te maken, maar eerder met ziekte. Onbevangen juichen na een doelpunt is er niet meer bij. Terwijl de VAR in het leven is geroepen om een ziektebeeld dat over het hoofd gezien is aan het licht te brengen. Om groot onrecht weer recht te maken. Maar gedragen zich nu als hypochondrische opsporingsambtenaren. Geef het voetbal weer terug aan de mensen en de man of vrouw met de vlag. Schaf óf de hele buitenspelregel af. Óf stop met het lijnen trekken als de manen van Schreuders in de wind buiten de lijntjes wapperen, een bredere schouderpartij heeft dan zijn tegenstander of een keer vergeet zijn nagels te knippen. Dan doet de VAR waarvoor het is, het voetbal gezonder maken.