Verlangen weerklinkt in de muziek van Scaramouche

Afbeelding

VRIES - Op een steenworp afstand van de Bonifatiuskerk in Vries, op het terras van Plaats de Wereld, vertellen Dan van Woerden en Geerte Binnema over Scaramouche. Beide zijn lid van het symfonieorkest, op 21 maart treden ze op in de Vriese kerk en op 29 maart in de Doopsgezinde kerk in Groningen. Samen leggen ze uit waar het orkest om draait, wat hen motiveert en waar muziekliefhebbers op 21 en 29 maart naar kunnen uitkijken.

“Het draait allemaal om ‘Sehnsucht’, oftewel verlangen”, vertelt Binnema. “Dat is eigenlijk de rode draad door de hele Romantiek.” De muzikale beweging uit de 19e eeuw is een van de periodes waarin het orkest is gespecialiseerd. Het orkest voert tijdens het optreden de Sinfonia in D van Voříšek en de Boheemse suite nr. 39 van Dvořák uit. “Hier draait het om verlangen naar een nationale identiteit van Tsjechië. De stukken zijn geïnspireerd op volkse melodieën, de Tsjechische ziel wordt vertolkt in de muziek”, legt Binnema verder uit. Er worden ook stukken opgevoerd van Mendelssohn en Brahms, in deze geestelijke stukken gaat het verlangen uit naar God.

Dan van Woerden, voorzitter van het orkest, speelt cello. Hij begon als kind al muziek te maken, toch duurde het even voordat hij lid werd van een orkest. “Dat begon pas later, het kwam door mijn vrouw. Zij speelt klarinet in een orkest, tijdens een optreden in Duitsland ging ik mee voor hand-en-spandiensten. Toen zag ik de lol van samen repeteren en optreden. Ik dacht: dit wil ik ook”, herinnert hij zich.

Secretaris van Scaramouche, Geerte Binnema, kwam ook via een omweg bij het klassieke orkest terecht. “Ik speel hoorn, dat heb ik eigenlijk altijd al gedaan. Ik begon bij de fanfare van mijn geboortedorp, van daaruit kwam ik bij een symfonie orkest terecht.” Even kijkt ze bedachtzaam. “Toen werd mijn leven druk, ik reisde veel voor werk en muziek kwam op een laag pitje te staan. Later heb ik de hoorn weer ontdekt en kwam ik bij Scaramouche.”

Het orkest, vernoemd naar een karakter uit het Italiaanse theater, kent een lange geschiedenis. Het werd opgericht in 1967 en viert volgend jaar zijn 60-jarig bestaan. Het speelt klassieke muziek, van de barok (16e eeuw) tot de romantiek, waarbij de nadruk ligt op de recentere periode. Het heeft ongeveer dertig leden, “Een volwaardig orkest dus”, zegt Van Woerden trots. De blazerssectie is goed gevuld, maar van strijkers kan een orkest eigenlijk nooit genoeg hebben. Van Woerden: “Alle orkesten hebben behoefte aan meer strijkers.” In de huidige bezetting zijn er de nodige grijze haren te bespeuren, de aanwas van jonge muzikanten valt tegen. Binnema benadrukt: “Iedereen die het leuk lijkt om muziek te komen maken is welkom, dan spelen we een tijdje samen en kijken we of het een match is.”

Bijzonder aan het optreden in de Bonifatiuskerk en in de Doopsgezinde kerk in Groningen is dat voor zowel een stuk van Brahms als Mendelssohn wordt samengewerkt met het koor, A Capelli. Verbindende draad tussen het orkest en het koor is dirigent David van Roijen, hij staat voor beide op de bok. Over de dirigent heeft Binnema niks dan goeds te zeggen. “Hij heeft een enthousiaste stijl, daarbij is hij didactisch heel goed. Bovendien blijft hij altijd rustig, ook wanneer het optreden nadert. Ik zit inmiddels zo’n vier jaar bij het orkest, dat bevalt perfect. Voor een groot deel is dat te danken aan de dirigent.”

Kijk voor meer informatie en kaarten op: www.symfonieorkest-scaramouche.nl

UIT DE KRANT