Peter Veen verkent de Onlanden, het levert 52 observaties op

Afbeelding
Foto: Jos Smit

EELDERWOLDE - Een kraai vliegt op uit het riet van de Onlanden. Hij wordt verrast door de stevige bries, na even te worstelen lijkt hij zijn schouders op te halen en laat zich door de wind meevoeren. Het is sprekend voor het natuurgebied, waar wind en water vrij spel hebben. Kunstenaar Peter Veen is goed bekend met het terrein, voor het kunstproject Inhale Exhale schreef hij 52 korte observaties en 52 noten over het gebied, daarnaast stippelde hij een luisterwandeling uit. Op die wandeling zijn gesproken teksten met omgevingsgeluid en muziek te beluisteren via een gratis app op de eigen mobiel van de wandelaar.

“Ik vind vaak inspiratie in de natuur, vooral in de manier waarop mensen met de natuur omgaan”, legt Peter Veen uit. “Of je nou wil of niet, als mens heb je een enorme impact op de natuur om je heen. Vogels vliegen op wanneer je langs loopt, slangen verstoppen zich, muggen zoeken je op.” Voor het project Inhale Exhale gingen meerdere kunstenaars, waaronder Veen, de Onlanden in. Zijn eindresultaat is een serie korte verhalen, observaties eigenlijk, die zijn gebundeld in een digitale uitgave. “Het zijn kleine gebeurtenissen, daarom heet de uitgave ook ‘Verhalen van Niks’,” zegt hij met een grijns.

De opdracht van het project, georganiseerd door Into Nature en Stichting Kunst & Cultuur, was om de Onlanden te verkennen. Veen: “De eerste stap was voor mij heel simpel. Ik stel me open, trek het gebied in en loop rond. Zonder verwachtingen, met een losse focus. Dan kijk ik wat er zich voordoet. Vaak is dat niet veel; wat er wel gebeurt zijn vooral kleine dingen.” Juist die kleine voorvallen fascineren en inspireren de kunstenaar. “Een keer viel me op dat een man me tegemoet kwam fietsen, hij had een koptelefoon op en zong hard mee met de muziek. Tot hij ter hoogte van mij kwam en hij zich stil hield. Toen hij me een paar meter voorbij was, hoorde ik dat hij opnieuw begon te zingen. Dat vond ik zo typisch voor mensen uit Drenthe, we houden ons stil wanneer iemand ons kan horen.”

De 52 korte verhalen, anekdotes en observaties die hij over de Onlanden schreef zijn gratis te lezen op de website van Into Nature. Als aanvullend project heeft Veen een wandeling uitgezet in het gebied (fietsen kan ook). Tijdens de wandeling zijn er op tien locaties fragmenten uit ‘Verhalen van Niks’ te beluisteren via de gratis app echoes.xyz. Op deze manier wil de kunstenaar een wandelaar of fietser de optie geven om iets aan zijn tocht toe te voegen.

De 52 verhalen zijn altijd voorzien van een voetnoot, die verwijst naar een weetje. “Ik kwam bijvoorbeeld een platgereden egel tegen toen ik hier een keer was. Ik vroeg me af hoeveel zoogdieren er in Nederland worden doodgereden, dat zijn er 27.000 per dag.” Dit soort feitjes intrigeren hem, vandaar dat hij ze toevoegt. Dat grijpt terug op zijn interesse in de impact die mensen op hun omgeving hebben. De kunstenaar wil nadrukkelijk niet een specifiek punt maken. “Ik ben geen boodschapper en ik ben ook niet politiek bezig. Ik denk wel dat het goed is dat mensen zich realiseren wat voor effect ze hebben op de wereld om hen heen.”

De teksten zijn gratis te lezen in een digitaal tijdschrift. Daarnaast besloot Veen om de verhalen en noten in een zeer beperkte oplage af te drukken in de vorm van een landkaart. Het is sprekend voor de manier waarop hij zijn kunst benadert. “Ik werk als kunstenaar graag met tekst, maar ik heb een hekel aan tekst in boeken, dus ik ben altijd op zoek naar andere vormen.” Het klinkt tegenstrijdig, maar hij heeft er een goede verklaring voor. “In een boek is de tekst verstopt, het staat in een kast en niemand die het ziet. Wanneer je een schilderij aan de muur hebt, zien bezoekers dat wel gelijk. Vandaar dat ik altijd op zoek ben naar manieren om tekst op een andere manier tentoon te stellen, zodat ze net zo zichtbaar zijn als een tekening of schilderij of net zo hoorbaar als muziek.”

De Verhalen van Niks en het werk van de andere kunstenaars is te bekijken via https://peterveen.nl of op https://heyzine.com/flip-book/ca64af1eca.html. De soundwalk begint bij de Onlanderij in Eelderwolde.

Afbeelding

UIT DE KRANT