Wrange nasmaak bij unanimiteit over Cultuurhuizen

VRIES – We naderen de feestmaand december en dan kijken vele gezinnen reikhalzend uit naar de kerstdis. Met elkaar genieten van gezelschapsspelletjes, lekker eten en misschien wordt hier en daar onder de kerstboom zelfs wel meegezongen met een klassieker als ‘Stille Nacht’. Alle wrijving van het afgelopen jaar is voor even naar de achtergrond verdwenen en het is vrede op aarde. Klinkt als een goed concept voor de gemeenteraad van Tynaarlo.
Want, als één ding duidelijk is geworden uit de raadsvergadering van vorige week woensdag, dan is het wel dat de verdeeldheid tussen coalitie en oppositie misschien wel groter is dan ooit. Dat bleek vooral uit het eerste deel van de avond waarin een vervolg werd gegeven aan de raadsvergadering van 14 oktober.
Hét onderwerp: Accommodatiebeleid 3.0. Of beter: dé moeder aller vragen: is er een gerede kans dat de kernen Vries, Eelde-Paterswolde en Zuidlaren op termijn kunnen uitkijken naar de komst van een Cultuurhuis?
Laten we vooral beginnen met het goede nieuws. De gemeenteraad van Tynaarlo schaarde zich unaniem achter het collegevoorstel omtrent Accommodatiebeleid 3.0 en de voorkeursscenario’s. Dat betekent dat weer een hobbel is genomen op het lange pad om organisaties op het snijvlak van kunst, cultuur en welzijn in één gebouw samen- en onder te brengen. Een noodzakelijke stap voor de leefbaarheid in Eelde-Paterswolde, Zuidlaren en Vries.
‘Dit unanieme besluit zet de deur open naar nieuwe Cultuurhuizen’, geeft Carolien Lanting namens de werkgroepen Cultuurhuis Eelde-Paterswolde, Vries en Zuidlaren aan. ‘Dank aan de raad voor dit duidelijke besluit dat vertrouwen geeft. Met deze stap houden we de vaart erin en blijft het haalbaar om de cultuurhuizen richting 2029 te realiseren. We kijken er naar uit om samen met inwoners, verenigingen en gemeente verder te bouwen aan plekken waar ontmoeting, cultuur en kennis een warm thuis krijgen.
Een belangrijke vraag, die spontaan naar boven kwam in de raadsvergadering, is wie namens het college van B en W het traject verder gaat oppakken. Wethouder Dennis Bouwman heeft namelijk een tijdelijke aanstelling als parttime wethouder voor het accommodatiebeleid. ‘Volgens mij hebben we de afspraak dat de wethouder tot de vaststelling van het accommodatiebeleid in dienst blijft. Betekent dit besluit dus dat zijn periode tot een einde komt?’, vroeg fractievoorzitter Herman van Os van D66 zich terecht af. Burgemeester Marcel Thijsen liet zich echter niet verleiden om hier een uitspraak over te doen. ‘Als iemand hierover iets moet zeggen, dan is het Bouwman zelf. Laten we het vooral eerst in eigen boezem bespreken’, aldus de eerste burger van Tynaarlo.
Ondanks de unanimiteit was de eensgezindheid in de raad ver te zoeken. Het gekrakeel werd ingeleid door een amendement van de partijen Tynaarlo Nu, D66, CDA en Tynaarlo Liberaal. Jan Smits van Tynaarlo Liberaal kreeg de eer om de tekst voor het voetlicht te brengen. ‘In de commissievergadering hebben we geluisterd naar enthousiaste sprekers van de werkgroepen. Houd die verbinding vast en werk met hen aan de uitwerking van de voorkeursscenario’s. Zorg er dan wel voor dat dit leidt tot drie investeringsplannen waarbij op z’n minst de financiële consequenties voor gemeente en toekomstige gebruikers helder zijn. Dat hoeft niet op het niveau van de cateringrijzen, maar de financiële lasten van onder andere de huur moeten wel in beeld zijn. Dit kunnen we dan afzetten tegen de huidige lasten. We zijn verplicht om die helderheid te bieden, want het moet wel draaglijk zijn.’
Henk Middendorp (CDA) viel hem bij en gaf aan benaderd te zijn door enkele verenigingen die hun zorgen hebben geuit. Dat bevreemdde de andere raadsleden zoals Marcel Elzerman van Leefbaar-Gemeentebelangen: ‘In een ingezonden brief hebben ze nog duidelijk aangegeven achter het collegevoorstel te staan.’ En PvdA (Marjolein Koning) liet weten ook een ander geluid gehoord te hebben. ‘Tijdens het inspreken bleek men alle vertrouwen te hebben in goede huurprijzen.’
Toch hield ook Smits vol namens een ‘substantiële hoeveelheid’ verenigingen en inwoners te spreken. Namens het college liet wethouder Jurryt Vellinga weten te kunnen leven met het amendement omdat het niet strijdig is met het raadsvoorstel en evenmin onuitvoerbaar is. ‘Ik hoop alleen niet dat het de bedoeling is dat we met drie investeringsplannen tegelijk moeten terugkomen bij de raad. Het is geen wedstrijd, maar het dorp dat het snelst is behandelen we als eerste.’ Daar konden de indieners van het amendement zich helemaal in vinden. ‘We onderkennen het verschil in doorlooptijd. Met drie plannen op drie verschillende momenten voor elk van de Cultuurhuizen houden we het tempo erin.’
De goede bedoelingen van de indieners strandden helaas voor hen bij de stemronde. Met 13 stemmen tegen en 9 voor werd het amendement verworpen en dat leidde tot de nodige zure woorden. Met name van de kant van Smits: ‘We hebben een hand uitgestoken die zou leiden tot een eensgezinde raad. De botheid van de afwijzing, die steekt.’ Middendorp viel hem bij en slaagde er zelfs in de overtreffende trap te vinden. ‘Bij een partij als het CDA mag je rekenen op enige begrotingsdiscipline. Het voelt nu bijna als carte blanche, terwijl van ons een belangenafweging mag worden verwacht. In bezoekjes is ons meermalen duidelijk gemaakt dat er zorgen zijn om de financiële onderbouwing. Ook buiten de vergadering horen we dat raadsleden het met ons eens zijn. Maar...zodra de lampen en de camera’s aangaan, komt de bekende coalitiediscipline weer naar boven en kleuren ze weer keurig langs de lijntjes. We stemmen voor het voorstel omdat het niet nog meer vertraging mag oplopen, maar in feite is het schandelijk wat hier gebeurt. Wat we in Tynaarlo normaal zijn gaan vinden, is niet normaal’, deed hij geen enkele moeite zijn frustratie te verbergen.
Waarvan akte! Er zal dus nog wel water door de Drentse vaarten, kanalen en sloten aan voordat de politieke neuzen rond dit thema in dezelfde richting gaan. Feit is wel dat een belangrijke stap voorwaarts is gezet en dat is vooral te danken aan de grote betrokkenheid vanuit de dorpen. Daar is iedereen het in ieder geval wél over eens. Het slotakkoord is daarom voor Marjolein Koning (’Het is tijd voor vertrouwen, samenwerking en voortgang’) en Annemarie Machielsen van Leefbaar Tynaarlo (’Kunst en cultuur geven het leven glans. Zeker als je het samen kunt beleven’).


